Bezpieczeństwo korzystania z maszyn cnc w szczególnych sytuacjach

Data dodania: 05.03.2019


Gdy proste i konwencjonalne urządzenia produkcyjne, takie jak obrabiarki, są zautomatyzowane, wynikiem tego są złożone systemy techniczne, a także… nowe zagrożenia. Ta automatyzacja jest osiągnięta dzięki zastosowaniu komputerowych systemów sterowania numerycznego na obrabiarkach, zwanych maszynami cnc (np. frezarkami i wszelkimi innymi opcjami jakie obejmuje dzisiaj sprzedaż maszyn cnc).

https://winter-holztechnik.pl/

Aby móc zidentyfikować potencjalne zagrożenia związane z automatycznymi narzędziami, należy przeanalizować różne tryby pracy każdego systemu. Wcześniej przeprowadzone analizy wskazują, że należy rozróżnić dwa typy operacji: normalną i specjalną. Często niemożliwe jest określenie wymagań bezpieczeństwa dla obrabiarek cnc ale wtedy stosuje się ogólne zasady bezpieczeństwa. Może tak być dlatego, że istnieje zbyt mało przepisów i norm dotyczących sprzętu takiego jak wielopiły, które zapewniają konkretne rozwiązania.

Wymogi bezpieczeństwa mogą być jednak określone tylko wtedy, gdy potencjalne zagrożenia są identyfikowane systematycznie poprzez przeprowadzanie analizy zagrożeń, szczególnie jeżeli te złożone systemy techniczne są wyposażone w dowolnie programowalne systemy sterowania (jak w przypadku obrabiarek cnc czy piły do drewna). Jeśli więc masz do czynienia z maszynami o tym charakterze zrób wszystko, co w Twojej mocy by stanąć na wysokości zadania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania tegoż sprzętu. To w końcu nie chodzi tylko o wydajność, ale i zdrowie czy nawet życie korzystających z maszyn użytkowników.

https://katamaranyzatoka.pl