Tokarka czy frezarka? Które urządzenie jest dla Ciebie?

Data dodania: 03.07.2018


Jeżeli myślisz o takim zajęciu, jak profesjonalna obróbka drewna na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że do tego celu potrzebujesz sprawdzonych i przede wszystkim sprawnych narzędzi. Jeżeli nie jesteś pewny, w które sprzęty zainwestować, aby cieszyć się z ich użytkowania jeszcze przez długi czas – podpowiemy Ci! Zadaniem narzędzi do obróbki jest przede wszystkim wytworzenie takiego kształtu, jakiego oczekuje od maszyny jej użytkownik. Twórca może działać w różnego rodzaju materiałach, takich jak drewno czy metal. Producent maszyn do obróbki drewna Winter Poland podkreśla, że najlepszym wyborem dla osób poszukujących pierwszych sprzętów do warsztatu będzie frezarka oraz tokarka. Te maszyny wyróżniają się wygodną budową, która przy odpowiednio dobranych parametrach może być wykorzystywana na wiele różnorodnych sposobów. Zanim dokonasz wyboru koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją tych urządzeń i sprawdź, czy na pewno będą one dla ciebie przydatne.

Na początek warto wiedzieć o tym, że tokarka oraz frezarka stanowią odrębne urządzenia – mimo tego potrafią się uzupełniać, a  funkcjonowanie warsztatu bez nich byłoby naprawdę trudne. Podstawową różnicą przy tych dwóch maszynach jest rodzaj materiały, z jakim chciałbyś pracować. Co prawda proces skrawania może być przeprowadzony przez oba urządzenia, jednak tylko tokarka jest wyposażona w funkcję toczenia drewna i jego obracania. Producent maszyn do obróbki Winter Poland mówi także o tym, że frezarka jest z kolei idealnym urządzeniem do obróbki powierzchni płaskich. To właśnie porządna frezarka pozwoli ci na wykonanie rowków i innego rodzaju zagłębień. Jest to narzędzie, które może dopasować niemal każdy materiał drewniany do naszych oczekiwań. To jest podstawowa różnica między tokarką a frezarką – ta druga będzie idealna do skrawania powierzchni płaskich. Istnieją dwa rodzaje frezarekgórnowrzecionowa – polecana szczególnie osobom bez większego doświadczenia w obróbce oraz frezarka dolnowrzecionowa, która będzie lepsza dla osób z większym doświadczeniem.

Tokarka z kolei jest tak samo jak frezarka wykorzystywana do obróbki skrawaniem, ale w tym przypadku odbywa się to za pomocą wiertła i noża – to powoduje, że przedmiot wytworzony za sprawą tokarki będzie często miał formę obrotowej bryły. Dzieje się tak poprzez ruch obrotowy, który połączony jest ze skrawaniem. Producent narzędzi Winter podkreśla także, że zapotrzebowanie na tego typu sprzęt jest duże – w związku z tym na rynku wciąż możemy obserwować nowości. Dzięki temu masz okazję zakupić sprzęt, który będzie idealnie odpowiadał na twoje potrzeby.

Schody na wymiar

Czym różni się tokarka od frezarki?